Puupiirtäjien Seuran näyttely Jyväskylässä 15.11.– 9.12.2018

PUUN SYYT ja seuraukset
15.11.- 9.12.2018

GALLERIA RATAMO
Veturitallinkatu 6, Jyväskylä
avoinna ti-su 11-18

Avajaiset keskiviikkona 14.11. klo 17-19
Tervetuloa

Suomen Puupiirtäjien Seura on vuonna 2014 perustettu ammattitaiteilijoiden vapaamuotoinen yhdistys. Puun Syyt -näyttelyssä 21 seuran jäsentä tuo esille oman persoonallisen otteensa ja suhteensa puulaattaan. Puupiirrostekniikka sai alkunsa Kiinassa yli 1500 vuotta sitten. Puupiirtäjien seura jatkaa omalla työllään tuota vanhaa ja arvokasta taidegrafiikan perinnettä, löytäen siihen aina uusia, jännittäviä näkökulmia.

Puupiirrostekniikalla työskennellessään taiteilija vedostaa puulaatalle kaivertamansa kuvan paperille joko öljyväreillä tai vesiliukoisilla väreillä. Menetelmään voi yhdistää myös muita taiteen tekotapoja ja materiaaleja. Ratamossa avattava Puun syyt -näyttely tarjoaa kävijälleen virkistävän monipuolisen kattauksen niin tekniikoiltaan kuin aihepiireiltäänkin.

Näyttelyn taiteilijat: Hallivuo Tuomas – Hakala Outimaija – Heilimo Tarja– Ikonen Eeva – Kaila Juha – Kontimo Henriikka – Liimatainen Mari – Lipsanen-Rogers Maarit – Meckelborg Maritta – Moilanen Tuula – Pajari Aino-Kaarina – Peltonen Tuukka – Phil Maria – Piironen Eija – Railo Esko – Rantala Taina – Salminen Jenti – Sokka Maija – Suurhasko Jonna – Taskinen Katja – Tiisala Eeva

Näyttelyyn on vapaa pääsy

Lisätietoja RATAMO

 

Heilimo-kuva-2017

AARNIKOTKA
Tarja Heilimo

puupiirros ja maalaus kierrätysvanerille
79 X 68 CM, 2017

 

 

Ratamo_kutsukortti